International Alliance for Women in Music

 

Search for New Music by Women Composers: Past Award Recipients

2017 Search for New Music Competition Winners

The International Alliance for Women in Music (IAWM) has selected winners of its 2017 Search for New Music Competition. The competition recognizes the accomplishments of IAWM member composers and fosters IAWM’s goal of increasing awareness of the musical contributions of women.  IAWM hopes that performers around the world will see this music as a resource for their own concert programming. There were 86 submissions in 7 categories.

Winners in the various categories are:

2017 Ruth Anderson Prize ($1000) for a commission for a new sound installation with electro-acoustic music.
Winner: Layale Chaker for “Borderland: Rites of Passage,” an audiovisual installation about identity in a world of displacement and exile.

 2017 Christine Clark/Theodore Front Prize ($500) sponsored by Christine Clark of Theodore Front Musical Literature, Inc., to a composer who is at least 22 years old for a chamber or orchestral work.
Winner: Hilary Purrington for “Likely Pictures in Haphazard Sky” for orchestra

2017 Miriam Gideon Prize ($500) to a composer at least 50 years of age for a work for solo voice & 1-5 instruments.
Winner: Veronika Krausas for “Hopscotch Tarot Song Cycle” for Mezzo Soprano & Violin

2017 Libby Larsen Prize ($300) to a composer who is currently enrolled in school for a work in any medium.
Winner: Jihyun Kim for “Extempore Anamnesis” for string quartet

 2017 Pauline Oliveros New Genre Prize ($300) for electro-acoustic media or incorporating innovative form or style.
Winner: Kaley Lane Eaton for “lily [bloom in my darkness],” a electroacoustic opera for voice, live electronic processing, pulse sensors, two violas, saxophone doubling clarinet, electric harp, piano, and dance.

2017 PatsyLu Prize ($500) for classical art music in any form by black women and/or lesbians.
Winner: Victoria Malawey for “Chansons Innocentes” for soprano, clarinet and piano

2017 Judith Lang Zaimont Prize ($400) for an extended instrumental composition—large solo or chamber works—by a composer at least 30 years old whose music has not yet been recorded or published.
Winner: Sonja Mutić for “world, words, air and a human being” for or trombone and ensemble

The judges were Dr. Mara Gibson, Dr. Tonia Ko and Dr. Tawnie Olson.  Dr. Ingrid Stölzel served as chair of the competition.

Biographies for the 2017 Prize Winners:

Anderson Prize winner Layale Chaker’s first encounter with music came through piano and voice, but she soon fell in love with the violin, starting studies at the National Higher Conservatory of Beirut in her native Lebanon. After graduating with a literature and philosophy degree, she later pursued her musical studies at the Paris CRR Conservatoire, and at the Royal Academy of Music in London. Layale has appeared as a performer and composer in projects around Europe, North and South America, Asia and the Middle East, and festivals such as Lucerne Festival, Beethoven Festival Bonn and Avignon Festival among others. As a member of Daniel Barenboim’s West-Eastern Divan, she performs around the year in concert halls such as the Royal Albert Hall, Teatro Colon, Salzburg Festspiele and der Philharmonie Berlin among others. Her compositions include works for solo instrumentation, chamber music, symphony orchestra, string orchestra, electronics, as well as several pieces for dance and film. https://www.layalechaker.com/

Clark/Front Prize winner Hilary Purrington is a New York City-based composer of chamber, vocal, and orchestral music. Her work has received recognition from the American Academy of Arts and Letters, the American Society of Composers, Authors, and Publishers (ASCAP), and the National Federation of Music Clubs (NFMC), among others. Purrington’s music has been performed by many distinguished ensembles, including the Peabody Modern Orchestra, the Yale Philharmonia, the American Modern Ensemble, and the Chicago Harp Quartet. Recent commissions include new works for Washington Square Winds, the Musical Chairs Chamber Ensemble, and the Melodia Women’s Choir of NYC. Upcoming projects include commissions from the New York Youth Symphony and the American Composers Orchestra. Purrington holds degrees from The Juilliard School, the Shepherd School of Music at Rice University, and the Yale School of Music. Learn more: www.hilarypurrington.com

Gideon Prize winner: Of Lithuanian heritage, composer Veronika Krausas was born in Australia, raised in Canada, and lives in Los Angeles. She has directed, composed for, and produced multi-media events that incorporate her works with dance, acrobatics and video. Commissions and performances include the Los Angeles Philharmonic, The Industry, New York City Opera, Ensemble musikFabrik, Esprit Orchestra, Piano Spheres, Gloria Cheng, The Vancouver Symphony, ERGO Projects, Toca Loca, Fort Worth Opera, Jacaranda Music, Motion Music, and the Penderecki String Quartet. Krausas has music composition degrees from the University of Toronto, McGill University in Montreal, and a doctorate from the Thornton School of Music at USC in Los Angeles, where she is a Professor in the Composition Department. She serves on the advisory boards of Jacaranda and People Inside Electronics and is a lecturer at the Los Angeles Philharmonic. http://veronikakrausas.com/

Larsen Prize winner Jihyun Kim’s music has been performed in the prestigious venues around the world, including Weill Recital Hall at Carnegie Hall, the Cloisters at the Metropolitan Museum of Art, Bruno Walter Auditorium at Lincoln Center, DiMenna Center, Palazzo Medici Riccardi in Florence Italy, and Seoul Arts Center in Korea. Jihyun’s works were performed by such ensembles as JACK Quartet, the Tanglewood New Fromm Players, PUBLIQuartet, Asciano Quartet, Karien Ensemble, Bloomington Trio, and Chanticleer LAB Choir, and were featured in Tanglewood Music Center, Mayfest, USF New Music Festival, Midwest Composers Symposium, Korean Music Expo. Recent honors include the American Prize, Otto R. Stahl Memorial Award, PUBLIQ Access, Florence String Quartet Call for Scores, Juventas Ensemble Call for Scores, RedNote New Music Composition Competition, Samadis’ Composition Competition, Chang-ak Competition, among many others. And Kim’s music has been published by Editro Sconfinarte and XXI Century Archives. Jihyun is currently pursuing DMA in Composition at Cornell University. https://www.noeljihyunkim.com/

Oliveros Prize winner Kaley Lane Eaton is a composer and vocalist based in Seattle, WA. Her work has been performed in venues ranging from Hong Kong concert halls, to the streets of Skid Row in Los Angeles. Eaton’s work crosses genre boundaries, exploring how the voice, body, and unconscious world of the performer can provide musical data through digital interaction and improvisation, asking important questions about the relationships between the human body, mind, and computer. She has been awarded residencies at the Atlantic Center for the Arts and the Hambidge Center for Creative Arts and Sciences, and was a recipient 4Culture’s 2017 Tech Specific Grant for her electroacoustic opera, lily [bloom in my darkness]. In addition to her work as a composer and performer, Eaton is a seasoned teaching artist, having developed socially conscious composition programs with Youth Orchestra Los Angeles, Arts Corps, the Seattle Symphony Orchestra, and the Emissary Quartet Young Composer’s Project. Eaton holds a DMA in composition from the University of Washington. http://www.kaleylaneeaton.com/

PatsyLu Prize -winner Victoria Malawey is Associate Professor of Music at Macalester College where she teaches courses in music theory, composition, and gender and music. She has written music for mixed chamber and vocal ensembles, which have been performed at venues throughout the U.S. and internationally. Her Miniatures for solo piano was the second place winner of the 2016 New Ariel Piano Composition Competition. Jeanné Inc has published several of her compositions for woodwinds. Malawey studied composition with Robert Lombardo at Chicago Musical College at Roosevelt University and Sven-David Sandström at the Jacobs School of Music at Indiana University. More at http://victoriamalawey.com.

Zaimont prize winner Sonja Mutić, graduated from the composition department at the FoM in Belgrade with Zoran Erić, finished postgraduate composition course the KUG in Graz with Clemens Gadenstätter, currently at PhD studies at FoM in Belgrade. She has attended various masterclasses with Enno Poppe, Rebecca Saunders, Mark Andre, Beat Furrer, Richard Ayres etc. Her music was performed in most european countries at festivals, such as Gaudeamus Muziekweek, 17.Weimar Spring Festival with Contemporary Music, Summer of Sounds Wien,KotorArt, NJO Muziekzomer, S M O G N°8, Poznańska Wiosna Muzyczna etc. She was composer in residence at Künstlerhaus Boswil (2014-15, Switzerland). Prizes and awards: International Festival Sigismund Toduţă (2017, Romania; 3. prize), 17.Weimar Spring Festival with Contemporary Music (2016, Germany; 1. prize and Bärenreiter prize), 20th Young Composers Meeting (2014, Netherlands; 2. prize), 7th pre–art composition competition (2013, Switzerland; 2. prize and artist-in-residence prize) and Josip Slavenski award FoM Belgrade (2011, Serbia). https://soundcloud.com/sonjamutic   

2016 Search for New Music Competition Winners

Ruth Anderson Prize for a commission for a new sound installation:
Rachel Devorah of  Greensboro, North Carolina USA for “revontulet”, a project to sonify aurora borealis data  Website

Christine Clark/Theodore Front Prize (minimum age 22) for a chamber or orchestral work:
Amanda Feery of Dublin, Ireland for “Pushing Air” for orchestra  Website

Miriam Gideon Prize (minimum age 50) for a work for solo voice and one to five instruments:
Liz Johnson of Upper Colwall, Worcs, Great Britain for “Sky-burial” for female voice and string quartet  Website

Libby Larsen Prize (currently enrolled in school) for a work in any medium:
Alison Yun-Fei Jiang of Elmhurst, New York USA for “Birds, Reincarnate” for string quartet  Website

Pauline Oliveros New Genre Prize  for electro-acoustic media:
Ying-Ting Lin of Cockeysville, Maryland USA and Taiwan for “When The Wind Rises” for alto flute and tape  Website
Honorable Mention: Kotoka Suzuki at Arizona State University for “In Praise of Shadows” for three paper players and electronics  Website

PatsyLu Prize  for classical art music in any form by black women and/or lesbians:
Chia-Yu Hsu  of Eau Claire, Wisconsin USA for “Urban Sketches” for clarinet, cello, piano, electronics

Judith Lang Zaimont Prize (minimum age 30) for an extended instrumental composition:
Natalie Williams of Bloomington Indiana USA for “Saudade” for string octet  Website

Bonus Opportunity: Coro Delantal Performance Prize for a choral work,  experimental preferred:
Athena Corcoran-Tadd  of Ireland for “Lune et l’autre”, graphic score for chorus  Website

Judges: Katy Abbott Kvasnica and Susan Frykberg, both currently in Melbourne, Australia. Coordinator: Pamela J. Marshall

 

2015 Search for New Music Competition Winners

Theodore Front Prize – (minimum age 22) Chamber and orchestral works:
Winner: Mahdis Golzarkashani of Tehran, Iran for “Battle of Zahhak and Fereydoon” for orchestra.

Miriam Gideon Prize – (minimum age 50) Solo voice and up to 5 instruments:
Winner: Tasoulla Christou of London, UK for “ Hymn to Aphrodite” for soprano, flute and piano. Website

Sylvia Glickman Memorial Prize – (minimum age 40) String or piano trio or quartet:
Winner: Carolyn O’Brien of Evanston, Illinois, USA for “Ritornello” for string quartet. Website

Libby Larsen Prize – (currently enrolled in school) Any medium:
Winner: Jihyun Kim of Bloomington, Indiana, USA for “Gorilla” for soprano, baritone, and ensemble.

Pauline Oliveros New Genre Prize – Electro-acoustic media or innovative form:
Winner: Amanda Stuart of Hilton, Cambridgeshire, UK for “Song of the Trees” for flute & clarinet with optional live transformations and fixed media. Website

PatsyLu Prize – Classical art music by black women and/or lesbians:
Winner: Yvonne Freckmann of Poteet, Texas, USA for “Train” for seven players and field recording. Website

Judith Lang Zaimont Prize – (minimum age 30) Unpublished and not recorded, large solo or chamber:
Winner: Jennifer Bellor of Las Vegas, Nevada, USA for “Skylark Lullaby” for 13-part saxophone ensemble. Website

The Ruth Anderson Prize for a new sound installation was not awarded.

Judges: Puishan Cheung and Alice Shields. Coordinator: Pamela J. Marshall

2014 Search for New Music Competition Winners

Theodore Front Prize – (minimum age 22) Chamber and orchestral works:
Winner: Judith Sainte Croix of New York, New York USA for “Vision V” for orchestra and a trio of soloists: Native American flute, electric guitar, synthesizer Website Vision V video
Honorable mentions:
Santa Buss of Zvejniekciems, Latvia for “Liminarité” for chamber orchestra
Anne Goldberg of New York, New York USA for “ Machaerus” for soprano and orchestra Website

Miriam Gideon Prize – (minimum age 50) Solo voice and up to 5 instruments:
Winner: Anne LeBaron of Valencia, California USA for “ Breathtails” for baritone voice, shakuhachi, string quartet Website
Honorable mentions:
Julie Bernstein & Steven Bernstein of West Hills, California USA for “Snapshots” for mezzo, oboe, cello Website
Sheree Clement of Jackson Heights, New York USA for “ Objects, Food, Room” for mezzo and clarinet Website

Sylvia Glickman Memorial Prize – (minimum age 40) String or piano trio or quartet:
Honorable Mention: Valerie Liu of Alameda, California USA for “Eastern Lines” for violin, cello, piano

Libby Larsen Prize – (currently enrolled in school) Any medium:
Co-Winner: Nina C. Young of New York, New York USA for “Remnants” for orchestra Website
Co-Winner: Faye Chiao of Baltimore, Maryland USA for “moments colorés” for Pierrot ensemble Website
Honorable mentions:
Jing Zhou of Brooklyn, New York USA for “Four Gentlemen among Flowers” for clarinet and guzheng
Youngwoo Yoo of Champaign, Illinois USA for “Trauma” for chamber ensemble (fl,cl,bass trb,2perc,pno,vln,vla,vc)

Pauline Oliveros New Genre Prize – Electro-acoustic media or innovative form:
Winner: Alexis Bacon of Plainfield, Indiana USA for “Yodeling Song” for alto flute, percussion, 2-channel fixed media  Website
Honorable mentions:
Amanda Stuart of Hilton, Cambridgeshire, United Kingdom for “Not Missing You” for one to four voices and fixed media Website
Kristina Wolfe of Providence, Rhode Island USA for “Agnus Dei” for live performers and interactive electronics

PatsyLu Prize – Classical art music by black women and/or lesbians:
Winner: Canary Burton of Wellfleet, Massachusetts USA for “Southern River” for viola and cello Website
Honorable mention: Gail Robertson of Orlando, Florida USA for “Tower Guard Tribute” for brass quintet  Website

Judith Lang Zaimont Prize – (minimum age 30) Unpublished and not recorded, large solo or chamber:
Winner: Eva Kendrick of Providence, Rhode Island USA for “Juntos” for flute, bassoon, viola Website
Honorable mention: Janice Macaulay of Arnold, Maryland USA for “C.D.D. in Memoriam, Dedicated to Charlotte Dodds Dunham” for viola

Ellen Taaffe Zwilich Prize – (age 21 and under) Any medium:
Winner: Katerina Gimon of Burlington, Ontario, Canada for “Elements” for chorus using extended techniques  Website
Honorable mentions:
Rebecca Larkin of Burlington, Vermont USA for “Portals” for soprano and piano
Lydia Dempsey of Fort Wayne, Indiana USA for “Passage” for chamber ensemble (fl,cl,asax,perc,pno,vln,vla,vc)

Ruth Anderson Prize – Commission for a new sound installation with electro-acoustic music.
Winner: Sky Macklay of New York, New York USA for “Harmonibots” for an interactive installation of microtonal harmonicas played by inflatable shapes Website
Honorable mention: Susan Frykberg of Melbourne, Australia for “Numinous Waters”, online soundart celebrating the sacred quality of water

Judges: Anne Guzzo and Emily Doolittle. Coordinator: Pamela J. Marshall

2013 Search for New Music

Theodore Front Prize – (minimum age 22) Chamber and orchestral works:
Winner: Nicole Murphy of Wynnum, Australia for “Elsewhere” for orchestra. Website Listen

Miriam Gideon Prize – (minimum age 50) Solo voice and up to 5 instruments:
Winner: Victoria Bond of New York City for “Two Loves – from Opera Clara” for voice, piano, and string trio. Website with audio

Libby Larsen Prize – (currently enrolled in school) Any medium:
Winner: Shuying Li of Hartford, CT for Overture of the opera “The Siege” for orchestra. Website

New Genre Prize – Innovation in form or style:
Winner: Emma O’Halloran of Princeton, NJ for “Whisper City” for voice, laptop orchestra and symphony orchestra. Website Score Listen

Pauline Oliveros Prize – Electro-acoustic media:
Winner: Nichola Scrutton of Glasgow, Scotland for “Post-Industrial Broadcast #1” for stereo playback Website Listen
Honorable mention: Kala Pierson of Glenside, PA for “Shahida” for stereo playback Website

PatsyLu Prize – Classical art music by black women and/or lesbians:
Winner: Chia-Yu Hsu of Taiwan for “Journey to the West” for string quartet Website Listen

Judith Lang Zaimont Prize – (minimum age 30) Unpublished and not recorded, large solo or chamber:
Winner: Sang Mi Ahn of Bloomington, IN for “Dirge for the Earth Elements” for viola and percussion Website Listen

Ellen Taaffe Zwilich Prize – (21 and under) Any medium:
Winner: Cara Haxo of Wooster, OH for “UNLESS” for chamber orchestra. Website Listen

Two of the regular categories were not awarded: Sylvia Glickman Memorial Prize and Ruth Anderson Prize.

The judges were Laura Koplewitz and Ingrid Stolzel. Pamela J. Marshall served as coordinator of the competition.

2012 Search for New Music

Theodore Front Prize – (minimum age 22) Chamber and Orchestral works:
Winner: Emily Doolittle of Seattle, Washington for “A Short, Slow Life” for soprano and orchestra.

Miriam Gideon Prize – (minimum age 50) Solo Voice and up to 5 Instruments:
Winner: Liselotte Westerterp of Philadelphia, Pennsylvania for “Fishing Village” for soprano, alto flute and piano.

Sylvia Glickman Memorial Prize – (minimum age 40) String or Piano Trio or Quartet:
Winner: Katy Abbott of Australia for “Valentine” for string quartet.

Libby Larsen Prize – (currently enrolled in school) Any Medium:
Winner: Tonia Ko of Bloomington, Indiana for “Siteless Structures” for solo piano.
Honorable Mentions:
Heather Stebbins of Boston, MA for “Shimmerings” for large chamber ensemble (flute, oboe, bassoon, bass clarinet, horn, trombone, percussion and strings).
Elizabeth Lim of New York City for “Lessons by Swansea”, suite for solo piano.

New Genre Prize – Innovation in form or style, including improvisation, multimedia, use of non-traditional notation:
Winner: Paula Matthusen of Middletown, Connecticut for “lathyrus”, structured improvisation for laptop ensemble.

Pauline Oliveros Prize – Electro-acoustic media:
Winner: Haruka Hirayama of Lancaster, England for “Tints of July” for flute, guitar and live
electronics.

PatsyLu Prize – Women of color and/or lesbians:
Winner: Yoon-Ji Lee of Brooklyn, New York for “Lyric Montage” for clarinet, piano, viola and cello.
Honorable Mention: Chia-Yu Hsu of Durham, North Carolina for “Xuan Zang” for horn and
orchestra.

Judith Lang Zaimont Prize – (minimum age 30) Unpublished and not recorded – Large Solo or Chamber:
Not awarded.

Ellen Taaffe Zwilich Prize – (women 21 and under) Any Medium:
Winner: Molly Joyce of New York City for “Royal Tide” for flute and percussion.

Ruth Anderson Prize – Sound installation with electro-acoustic medium:
Winner: Ida Helene Heidel of Norway for “Wall Talk”, a sound installation to be created from recordings of artists at work and musical fragments.

The judges were Kimcherie Lloyd, Director of Orchestral Studies at University of Louisville, and Roshanne Etezady, Professor of Composition at Arizona State University.

2011 Search for New Music

Theodore Front Prize – (minimum age 22) Chamber and Orchestral works:
Winner: Julia Adolphe of Los Angeles, CA, “Between the Accidental” for string quartet
Honorable Mentions:
Andrea L. Reinkemeyer of Ann Arbor, MI, “Wild Silk” for baritone saxophone, percussion and piano
Sky Macklay of Memphis, TN, “Before There Was Backspace There Was No Going Back” for flute, clarinet, violin, cello, piano, percussion, and amplified electric typewriter

Miriam Gideon Prize – (minimum age 50) Solo Voice and up to 5 Instruments:
Winner: Anne Kilstofte of Arizona for “String Quartet No. 2, Songs of the Night Wind” for baritone voice and string quartet
Honorable Mentions:
Cynthia Folio of Pennsylvania for “Two Songs on Poems of Stephen Dunn” for soprano, flute and viola
Alice Shields of New York City for “Komachi at Sekidera” for mezzo soprano, alto flute and koto

Sylvia Glickman Memorial Prize – (minimum age 40) String or Piano Trio or Quartet:
Winner: Kathryn Mishell of Austin, TX for “Piano Quartet” for violin, viola, cello and piano
Honorable Mentions:
Diane Berry of Victoria, BC for “A Northern Winter’s Night” for violin, viola, cello and piano
Marilyn Devin of Los Angeles, CA for “Spring Quartet” for string quartet

Libby Larsen Prize – (currently enrolled in school) Any Medium:
Winner: Jessica Rudman of Brooklyn, NY for “Vortices” for orchestra
Honorable Mentions:
Heather Stebbins of Boston, MA for “again and again, however we know this landscape” for flute, clarinet, violin, cello, piano and percussion
Sang Mi Ahn of Bloomington, IN for “Hwae Sang (Remembrance)” for two violins

New Genre Prize – Innovation in form or style, including improvisation, multimedia, use of non-traditional notation:
Winner: Sabrina Peña Young of Murray, KY for “Creation” for chorus, percussion and multimedia
Honorable Mentions:
Hannah Gibbs of York, England for “Tale: A Radiophonic Soundscape”
Ximena Alarcon-Diaz of Leicester, England for “Sounding Underground”, an interactive virtual environment

Pauline Oliveros Prize – Electro-acoustic media:
Winner: Nina C. Young of Montreal, Canada for “Kashchei for nine instruments and electronics”
Honorable Mentions:
Leah Reid of Mountain View, CA for “Sparrow (Spero)” flute, horn, percussion, violin, piano and live electronics
Shuai Yao of Muncie, IN for “White Night”, an electronic composition using sounds of a Chinese pipa

PatsyLu Prize – Women of color and/or lesbians
Winner: Jae Eun Jung of San Diego, CA for “Collage of Sketches” for chamber orchestra
Honorable Mentions:
Chia-Yu Hsu of Durham, NC, “Shan Ko” for orchestra
Ching-Yi Wang of Los Angeles, CA, “Beyond the Sound, There is…” for flute, viola and percussion

Judith Lang Zaimont Prize – (minimum age 30) Unpublished and not recorded – Large Solo or Chamber:
Winner: Beryl Lee Heuermann of Missoula, MT for “Ridge of Blue Longing” for two pianos
Honorable Mentions:
Eva Kendrick of Providence, RI for “Sonata for flute, oboe, clarinet, viola”
Carolina Noguera-Palau of Coventry, England for “Nocturno for large ensemble”.

Ellen Taaffe Zwilich Prize – (women 21 and under) Any Medium:
Winner: Elizabeth Nonemaker of Los Angeles, CA, “Quite Natural Things” for 2 flutes, 2 clarinets, 2 horns, cello and harp
Honorable Mentions:
Samantha Wolf of Springwood, Australia, “…and all that could have been” for flute, oboe, clarinet, violin, viola and cello
Molly Joyce of New York City for “5 songs” for soprano, clarinet and piano

Ruth Anderson Prize – Sound installation with electro-acoustic medium:
Winner: Karen Power of County Cork, Ireland for “Are you where you think you are?”, which will present soundscapes from specific locations around the world simultaneously, mixed with live sound.
Honorable Mention: Anne Goldberg of New York City for “Gray Areas”, which includes electro-acoustic spatialization and live mixing of the interactions of dancers, musicians and audience.

The judges were Susan Epstein Garcia, Professor of Music at the New World School for the Arts in Miami, Florida, and Timothy R. Sullivan, Assistant Professor of Music at Crane School of Music, SUNY Postdam, New York.

2010 Search for New Music

Ruth Anderson Prize – Sound installation with electro-acoustic medium:
Kala Pierson, New York, NY – “Singing Stones”
Honorable mention: Naomi Lucille Kagaya and Stephanie Cheng Smith – “Concert Earth”

Theodore Front Prize – (minimum age 22) Chamber and Orchestral works:
Leanna Primiani, Santa Monica, CA – “Sirens” for orchestra
Honorable mentions:
Marion von Tilzer, Amsterdam, Netherlands – “Kisagotami Ouverture for Orchestra, Indian Violin & Tabla”
Laurie San Martin, Woodland, CA – “nights bright days” for chamber orchestra

Miriam Gideon Prize – (minimum age 50) Solo Voice and up to 5 Instruments:
Marcela Pavia, Milan, Italy – “Per un addio” per voce recitante e pianoforte
Honorable mentions:
Cynthia Hilts, Brooklyn, NY – “Beauty & Discord” for voice, trumpet & cello
Beth Wiemann, Maynard, MA – “Paul Rice Songs” for soprano, flute & guitar

Sylvia Glickman Memorial Prize – (minimum age 40) String Trio or Piano Trio:
No prize awarded.

Libby Larsen Prize – (currently enrolled in school) Any Medium:
Peiying Yuan, Singapore and Kansas City, MO- “Mutability” for large ensemble
Honorable mentions:
Ching-Mei Lin, Ann Arbor, MI – “Reflections of the Seasons” for orchestra
Nina Sofo, Melbourne, Australia – ” Isola” for guitar and flute

Judith Lang Zaimont Prize – (minimum age 30) Unpublished and not recorded – Large Solo or Chamber:
Tsai-yun Huang, Taiwan and Illinois – “The moon lost in the frost sky” for solo flute and 2-channel CD
Honorable mentions:
Chung Eun Kim, Korea and Boston, MA – “Septet” for flute, clarinet, bassoon, horn, violin, violoncello and piano
Eva Kendrick, Providence, RI – “Against the Grain” for wind ensemble and string trio

Ellen Taaffe Zwilich Prize – (women 21 and under) Any Medium:
Amy Fleming, West Chester, PA – “Plegaria a Dios” for women’s chorus
Honorable mention: Molly Joyce, Pittsburgh, PA – “Astral Illusions” for orchestra

Pauline Oliveros Prize – Electro-acoustic media:
Bik Kam Lee, Berkeley, CA – “Getting Hammered” for marimba and computer
Honorable mentions:
Nina C. Young, Montreal, Canada – ” Kolokol” for two pianos and electronics
Edith Alonso, Madrid, Spain – “La jarre mysterieuse”

New Genre Prize – Innovation in form or style, including improvisation, multimedia, use of non-traditional notation:
Karen Power, Limerick, Ireland – “the colourful digestive palette of slugs” for bss clarinet, grand piano, and tape
Honorable mentions:
Jessie Marino, Brooklyn, NY – ” rot blau”
Natalya Lainhart, Spokane, Washington – ” The Voyage” for string quintet, two percussionists, flute/alto flute, Bb clarinet and voice

PatsyLu Prize – Women of color and/or lesbians:
Aya Nishina, Brooklyn, NY – “WATER HOMAGE: I Kuramitsuha” for tape
Honorable mentions:
Linda Dusman, Baltimore, MD – “Diverging Flints” for Violin, Violoncello, and Piano
Kipyn Martin, Shepherdstown, WV – “Gloria” for chorus

Judges were Dr. Reginald Bain and Dr. Samuel Douglas, Professors of Composition at the University of South Carolina.

2009 Search for New Music

Ruth Anderson Prize – Sound installation with electro-acoustic medium:
Margaret Schedel – “Madame Chinchilla: Twenty Love Songs and A Song of Despair”

Theodore Front Prize – (minimum age 22) Chamber and Orchestral works:
Dafina Zequiri- “Atmospheres”

Miriam Gideon Prize – (minimum age 50) Solo Voice and up to 5 Instruments:
Susanne Stelzenbach – “schokolade versüßt heute nicht”

Sylvia Glickman Memorial Prize – (minimum age 40) String Trio or Piano Trio:
Jennifer Fowler – “Towards Release”

Libby Larsen Prize – (currently enrolled in school) Any Medium:
Gity H. Razaz – “In the Midst of Flux – A Tone Poem”

Judith Lang Zaimont Prize – (minimum age 30) Unpublished and not recorded – Large Solo or Chamber:
Yi-Cheng Chiang – “Duo 2″

Ellen Taaffe Zwilich Prize – (women 21 and under) Any Medium:
Nell Shaw Cohen – “Forming Desires”

Pauline Oliveros Prize – Electro-acoustic media:
Lu Minjie – “Flowing Water and Distorsion”

New Genre Prize – Innovation in form or style, including improvisation, multimedia, use of non-traditional notation:
Janice Misurell-Mitchell – “Profaning the Sacred II”

PatsyLu Prize – Women of color and/or lesbians:
Tao Yu – “YU YU”

Judges were Siegrid Ernst, Christoph Keller, Roberto Reale, and Sonio Elena Neagoe.

2008 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize – (minimum age 22) Chamber and Orchestral works:
Sherry Woods – “Chambers” for String Quartet

Miriam Gideon Prize – (minimum age 50) Solo Voice and up to 5 Instruments:
Eleanor Cory – “Three Songs” for Soprano and Piano

Sylvia Glickman Memorial Prize – (minimum age 40) String or Piano Trio:
No winner in this category.

Libby Larsen Prize – (currently enrolled in school) Any Medium:
Yoomi Paick – “Crossover” for Trio and Chamber Orchestra

Judith Lang Zaimont Prize – (minimum age 30) Unpublished and not recorded – Large Solo or Chamber:
S. Beth May – “Witch Hunt” for String Quartet

Ellen Taaffe Zwilich Prize – (women 21 and under) Any Medium:
No winner in this category

Pauline Oliveros Prize – Electro-acoustic media:
Leah Reid – “Pressure” for Viola and Live Electronics

New Genre Prize – Innovation in form or style, including improvisation, multimedia, use of non-traditional notation:
Lavinia Kell Parker and Catherine Pickup – “Failure is Impossible, an Improvised Performance Piece”

PatsyLu Prize – (women of color and/or lesbians) Any Medium:
Su-Hyun Lee – “Fantasy” for 5 Instruments

Judges for the competition were Gernot Wolfgang, Erica Muhl, and Eric Schwartz.

2007 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize – (minimum age 22) Chamber and Orchestral works:
Tamar Muskal – “Yellow Wind” for Orchestra and Narrator

Miriam Gideon Prize – (minimum age 50) Solo Voice and up to 5 Instruments:
Terry Winter Owens – “The Eighth Elegy”

Libby Larsen Prize – (currently enrolled in school) Any Medium:
Carolyn O’Brien – “Widget” for viola, string bass and percussion

Judith Lang Zaimont Prize – (minimum age 30) Unpublished and not recorded – Large Solo or Chamber:
Misook Kim – “Stop and Go”

Ellen Taaffe Zwilich Prize – (women 21 and under) Any Medium:
Heather Stebbins – “Confessions, Reactions”

Pauline Oliveros Prize – Electro-acoustic media:
Ashley Fure – “Susurrus”

New Genre Prize – Innovation in form or style, including improvisation, multimedia, use of non-traditional notation:
Tara Rodgers – “Butterfly Effects”

PatsyLu Prize – (women of color and/or lesbians) Any Medium:
Yumiko Morita – “Echoes of a Wave”

Judges for the competition were Bill Alves, Carolyn Bremer, and Anne LeBaron.

2006 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize
Chihchun Chi-sun Lee – “Dots, Lines, Convergences” Concerto for Chinese Zheng and Chamber Ensemble

Miriam Gideon Prize
Maria A. Niederberger – “Full Pockets” A Song Cycle for Soprano, Harp and Flute

Libby Larsen Prize
Pui-shan Cheung – “Dai Pai Dong”

Judith Lang Zaimont Prize
Erin Gee – “Mouthpiece VII”

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Becky Lipsitz – “Many Waters”

Pauline Oliveros Prize
Jing Wang – “LU”

New Genre Prize
Joanne Cannon – “Children of Grainger”

PatsyLu Prize
Ingrid Stolzel – “Guilty Pleasures”

Judges for the competition were Joan Huang, Daniel Rothman, Ronit Kirchman, and Larry Karush.

2005 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize
Andrea Clearfield – “The Long Bright” Cantata for Soprano, Children’s Chorus, and Orchestra

Miriam Gideon Prize
1st Place, Sherry Woods – “Of Rivers and Trees” Song Cycle for Tenor, Flute, Violin, Viola, Cello, and Piano
2nd Place, No award was granted in this category.

Libby Larsen Prize
Xinyan Li – “Pursuit” for Chinese Guanzi, Guquin, Violin, Cello, and 3 Percussionists

Pauline Oliveros Prize
No award was granted in this category.

Judith Lang Zaimont Prize
Helena Michaelson – “Scintilla” for Large Ensemble

Ellen Taaffe Zwilich Prize
No award was granted in this category.

Judges for the competition were Vivian Adelberg Rudow and Sally Reid.

2004 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize
Veronika Krausas – “Concerto for Piano and Orchestra”

Libby Larsen Prize
Hsiao-Lan Wang – “Etude for Orchestra”

Miriam Gideon Prize
First Place: Meira Warshauer – “Yishakeyni” for Soprano, Flute and Piano
Second Place: Li Yiding – “Burned Eden” for Soprano, Clarinet, Viola, and Piano
Honorable Mentions: Carol Worthey, Hillary Kruh, Carol Barnett

Judith Lang Zaimont Prize
Sue Dellinger – “Sound Bytes” for Clarinet, Horn, Cello, and Piano

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Erin Huelskamp – “The Elements” for Flute, Violin and Cello

Pauline Oliveros Prize
not awarded

Judges for the competition were Deon Nielsen Price and Andrea Gullickson.

2003 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize
Sungi Hong – “The Light of the World” for Violin, Viola, Cello and Contrabass

Libby Larsen Prize
Jean Milew – “Sudden Light” for Mezzo Soprano, Flute, Alto Flute, Clarinet, Violin, Viola, Cello and Piano

Miriam Gideon Prize
First Place: Joelle Wallach – “A Revisitation of Myth” for Mezzo Soprano, Viola and Piano
Second Place: Jennifer Fowler – “Magnificat 11″ for Soprano, Flute, Cello, and Harp

Judith Lang Zaimont Prize
Dorothy Chang – “Wind/Unwind” for Flute, Clarinet, Violin, Cello and Piano

len Taaffe Zwilich Prize
Po-Chun Wang – “Three Movements” for Solo Violin

Pauline Oliveros Prize
Hsiao-Lan Wang – “Green Potato II” for Computer-Generated Audio

Judges for the competition were Anna Rubin and Maria A. Niederberger.

2002 IAWM Search for New Music

Student Composer Prize (for women currently enrolled in school)
First Prize: Helena Michelson – “In Search of Tranquility” for Chamber Orchestra
Second Prize: Sabang Cho – “Reflection” for Woodwind Quintet

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Tzu-Ling Sarana Chou – “String Quartet No. 2″

Theodore Front Prize
Karen P. Thomas – “When Night Came” for Clarinet and Piano

Miriam Gideon Prize
First Prize: Donna Kelly Eastman – “Old Cherokee Woman’s Song” for Soprano, Flute/Piccolo, Cello and Piano
Second Prize: Mary Jane Leach – “The Sacred Dance”

Judges for the competition were Janika Vandervelde and Carol Barnett.

2001 IAWM Search for New Music

Student Composer Prize
First Prize: Orianna Webb – “Being and Becoming” for Orchestra
Second Prize: Moiya Callahan – “Four-Way Sextet” for Flute/Piccolo, Clarinet, Violin, Cello, Piano and Percussion

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Ruby Fulton – “In Coral” for Two Violins

Theodore Front Prize
Jennifer Higdon – “Scenes from the Poet’s Dreams” for Piano Quintet

Miriam Gideon Prize
First Prize (tie): Beverly McLarry – “Songs from the Timberlines” for Voice, Clarinet, Bassoon, Piano and Terry Winter Owens – “Messages for Raoul Wallenberg” for Soprano or Tenor, Flute, Cello, and Piano

Judges for the competition were HyeKung Lee and Stella Sung

2000 – 19th IAWM Search for New Music

Student Composer Prize
1st Prize – Maja S. K. Ratkje ­ “Louange” for violin, cello and organ
2nd Prize – Heva Chan ­ “Restricted Freedom” for clarinet and piano

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Katherine Gilliam ­ “Silhouettes, Three Songs for Baritone and Piano”

Aaron Cohen Prize
Jeeyoung Kim ­ “Longing under the moon…” for violin and harp

Miriam Gideon Prize
1st Prize – Margaret Lucy Wilkins ­ “Struwwelpeter” for soprano, 3 clarinets, percussion and piano
2nd Prize – Ann Marie Callaway ­ “Besides This May” for soprano, flute and piano

1999 – 18th IAWM Search for New Music

First Prize
Stacy Garrop

Second Prize
Sarana Tzu-Ling Chou

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Erin Hollins

Miriam Gideon Prize
First Prize (tie)
Janice Hamer
Ruth Lomon

1998 – 17th IAWM Search for New Music

Student Composer Prize (tie)
Erika Foin
Jennifer Furr

(No second prize awarded; winners will share prize money.)

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Nancy Koe

Miriam Gideon Prize
1st – Elizabeth R. Austin
2nd – Janice Misurell-Mitchell

1997 – 16th IAWM Search for New Music

Chamber Music Category
First Prize
Laurie San Martin

2nd Prize (tie)
Stacy Garrop
Rona Siddiqui

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Mary Jane King

Nancy Van de Vate Prize for Orchestral Music
HyeKyung Lee

1996 – 15th IAWM Search for New Music

First Prize
Gabriela Lena Frank

Second Prize
HyeKyung Lee

Ellen Taafe Zwilich Prize
Heather Schmidt

Nancy Van de Vate Prize
Andrea Clearfield

1995 – 14th IAWM Search for New Music

First Prize
Alissa L. Roosa

Second Prize
Lisa Rainsong

Ellen Taafe Zwilich Prize
Heather Schmidt

Honorable Mentions
Renée Favand
Ellen Harrison
Sally Lamb
SoYeon Lee
Belinda L.
Terry Vosbein
Anna Weesner

1994 13th IAWM Search for New Music

First Prize
Stacy Garrop

Second Prize
Deborah J. Monroe

Ellen Taafe Zwilich Prize
Betsey Rosenblatt

1993 12th IAWM Search for New Music

First Prize
Joanne Metcalf

Second Prize
Jennifer Higdon

Ellen Taffe Zwilich Prize
Luna Woolf

Honorable Mentions
Ellen Ruth Harrison
A.E. Sierra
Stacy Garrop
Sheila Forrester
Stacey J. Willer
Renée Favand
Mei-Chun Chen

1992 – 11th IAWM Search for New Music

First Prize
Serra Hwang

Second Prize
Simona Simonini

Ellen Taffe Zwilich Prize
Hollie Thomas

Honorable Mentions
Renée Silas Waters

1991 – Tenth IAWM Search for New Music

First Prize
Lori Dobbins

Second Prize (tie)
Simona Simonini
Carolyn Yarnell

Zwilich Prize
Penka Kuneva

Honorable Mentions
Renée Silas Waters

1990 – Ninth IAWM Search for New Music

First Prize
Hillary Kruh

Second Prize (tie)
Karin Swanson
Lori Dobbbins

Honorable Mentions
Elizabeth Alexander
Jennifer Higdon

1989 – Eighth IAWM Search for New Music

First Prize
Nack-Kum Paik

Second Prize (tie)
Mary Wright
Elizabeth Alexander

Honorable Mentions
Patricia Morehead
Elena Ruehr

1988 – Seventh IAWM Search for New Music

First Prize
Ruth Meyer

Second Prize
Renée Silas Waters

Honorable Mentions
Brigitte Condoret
Christina Kuzmych

1987 – Sixth IAWM Search for New Music

First Prize
Christina Kuzmych

Second Prize
Dorothea Ferrari-Stone

Honorable Mentions
Linda Bouchard
Violeta Dinescu

1986 – Fifth IAWM Search for New Music

First Prize (tie)
Janice Misurell Mitchell
Violeta Dinescu

Honorable Mentions
Janice Macaulay
Jae Eun Park No
Elena Ruehr

1985 – Fourth IAWM Search for New Music

First Prize
Alice Ho

Second Prize
Ie Don Ho

Honorable Mentions
Julia Anderson
Susan Calkins
Janice Macaulay
Elizabeth Sheidel

1984 – Third IAWM Search for New Music

First Prize
Catherine Schieve

Second Prize
J. Katherine Harvey

Third Prize
Karen Thomas

Honorable Mentions
Laura Goldfader
Elizabeth Bevan
Janet Ivcich
Merilin Michele Perry-Paris
Catherine Schieve
Karen Thomas

1983 – Second IAWM Search for New Music

First Prize
Katherine Hafemeister

1982 – First IAWM Search for New Music

First Prize
Sarah Aderholdt

Honorable Mentions
Debborah S. Van Ohlen
Linda Catlin Smith